FAQ — najczęściej zadawane pytania

Witryna

Czy to jest prawdziwe? Nie. Fundacja jest organizacją nierzeczywistą, a wszelkie znajdujące się na tej witrynie treści to wytwór wyobraźni ich autorów.

Czym jest Fundacja? Nasza organizacja to ostatni bezpieczny bastion w świecie, w którym nauka powoli zaczyna ustępować niekoniecznie wyjaśnionym zjawiskom. Naszym przewodnim celem jest ochrona ludzkości przed niebezpiecznymi anomaliami i ludźmi, którzy mają moc niemożliwą do zrozumienia przez śmiertelnika. Chcemy uczynić ten świat bezpieczniejszym. Jesteśmy strażnikami niewyjaśnionego i tkaczami snów. Jesteśmy przyczyną, z której ten świat nadal istnieje. W skrócie: jesteśmy kreatywną społecznością witryny o tematyce ww. Fascynuje nas przerażanie i zaciekawianie.

Co oznacza akronim SCP? „Specjalne Czynności Przechowawcze”. Częściej jednak używamy nazwy „Fundacja”. W wersji angielskiej SCP oznacza także motto organizacji — „Secure. Contain. Protect.”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zabezpieczać. Przechowywać. Chronić.”.

Jak długo już istniejecie? Jeżeli chodzi Ci o historię The SCP Foundation (oddziału centralnego, głównego, pierwszego), możesz zapoznać się z tym postem na ich (anglojęzycznym) forum lub przeczytać przetłumaczoną przez nas historię uniwersum. W skrócie zaczęło się od stworzenia pierwszego raportu SCP — SCP-173 — w roku 2007. Pierwsza inkarnacja SCP Foundation miała miejsce na editthis.info, na początku 2008 roku, a w połowie tego samego roku przeniesiona została do systemu Wikidot.

Jeżeli chodzi Ci o historię Polskiej Filii Fundacji SCP… Początek mieliśmy we wrześniu 2012 roku. Do kwietnia 2014 r. korzystaliśmy ze skryptu MediaWiki (z którego korzysta np. Wikipedia), a od tamtej pory jesteśmy członkami platformy Wikidot, jak większość innych oddziałów Fundacji SCP. Oficjalnie zostaliśmy rozpoznani przez The SCP Foundation jako jej oddział w czerwcu 2013 r… Tak, to dosyć lakoniczny opis, ale reprezentuje najważniejsze zdarzenia w naszej historii, a tych naprawdę nie było wiele.

Czy właściciele oryginalnej Wiki kiedykolwiek myśleli nad przeniesieniem uniwersum do innych mediów (telewizji, kina, radia itp.)? Tak, i to nie tylko właściciele oryginalnej wiki, ale również niektórzy jej użytkownicy. Problemem są ograniczenia wynikające z użytkowanej przez nas licencji. Przeprowadza się wiele debat na temat wykorzystania licencji Creative Commons w tym celu, a problem ten stał się głośny wraz z rozwojem gry SCP: Containment Breach. Szczerze uważamy, że nie powinieneś przenosić elementów uniwersum do innych mediów, a już na pewno nie bez konsultacji z ich autorami lub przedstawicielami administracji.

Mogę dołączyć, jeżeli nie zamierzam pisać raportów dzieł SCP? Możesz, pewnie. Pytanie brzmi: „W jakim celu?”. Możesz głosować, edytować (poprawiać) istniejące artykuły, pisać inne itd. Zgłoszenie może wysłać każdy. Jeżeli jednak miałbyś zostać przyjęty, to warto się zastanowić nad pytaniem: „Co właściwie mogę zrobić dla SCP-Wiki.pl?” i to robić (oczywiście w granicach rozsądku). Jeżeli chcesz dostać się jedynie po to, by móc czytać różne artykuły, wiedz, że nie musisz być członkiem naszej społeczności; każdy, nawet niezarejestrowany Internauta może czytać wszelkie publikowane u nas dzieła.

Czy jest to strona RPG? Nie. Mimo że wielu pisarzy stworzyło jakieś postaci czy awatary na tej stronie, ich wykorzystanie ma miejsce jedynie w dziełach SCP. Zazwyczaj dr/agent/X (nazwa) oznacza postać fabularną, a samo (nazwa) — nazwę pisarza.

Czy mimo wszystko mogę odgrywać jakąś rolę? Nie na głównej witrynie. Działania na tej stronie muszą podejmowane z perspektywy naszej rzeczywistości. Odgrywanie ról jest możliwe gdzie indziej; popytaj się a się dowiesz.

A co, jeżeli opiszę siebie jako postać? Śmiało, to częste zjawisko. Pamiętaj jednak, że skrajne awatary nie są już tutaj popularne, pomimo ich dobrego przyjęcia w przeszłości. To samo dotyczy awatarów „zabawnych” czy „wystrzałowych”, które przedstawiają idealnego Ciebie. To bawiło dziesięć lat temu. Teraz — niekoniecznie.

Stworzyłem fajną grafikę, którą chciałbym Wam pokazać. Gdzie mogę tego dokonać? Zapraszamy Cię na nasze forum, do działu fanwork.

W jaki sposób mogę lepiej poznać Fundację SCP? Po pierwsze, drugie i trzecie — czytając twórczość autorów SCP.

O co chodzi z tą cenzurą? To informacje usunięte przez autora, głównie celem polepszenia jakości dzieła. Wielu autorów doskonale wie, dlaczego dokonano cenzury i co ona ukrywa, ale nie są skorzy do podzielenia się tymi informacjami. W o wiele lepszy sposób nakarmić można czytelnika „wolną interpretacją”, co nakręci wyobraźnię nieboraka, przez co ten będzie się lepiej bawił — właściwie, zgodnie z celem strony, powinien się lepiej bać… Pamiętaj o tym, że nie wolno (jeżeli nie rozumiesz, dlaczego, to wyobraź sobie siebie jako agenta wyznaczonego do interakcji z obiektem) cenzurować treści pod akapitem „Specjalnych Czynności Przechowawczych”.

Po co Fundacja trzyma te wszystkie obiekty SCP? Dlaczego po prostu ich nie zabić albo zniszczyć? Mottem Fundacji nie jest „Zniszczyć. Zniszczyć. Zniszczyć”, tylko „Zabezpieczać. Przechowywać. Chronić”. Większość podmiotów przechowywanych przez Fundację służy badaniom i wzbogacaniu wiedzy ludzkości. Po kiego diaska mielibyśmy zniszczyć anomalię, jeżeli posiadamy wystarczające ilości zasobów, by spróbować ją zbadać? Poza tym, jeżeli zniszczylibyśmy wszystkie podmioty, to jaki byłby sens istnienia tej strony?

Czy to już koniec FAQ? Nie. Przewiń stronę do góry i kliknij inną zakładkę, by kontynuować czytanie.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported