FAQ — najczęściej zadawane pytania

Ogólne pytania o witrynie

Czy SCP jest prawdziwe? Nie. Fundacja jest organizacją nierzeczywistą, a wszelkie znajdujące się na tej witrynie treści to wytwór wyobraźni ich autorów. To wszystko fikcja.

Widziałem SCP/ widziałem obrazek memetyczny, czy teraz umrę/ jak mogę zgłosić anomalię? Jeszcze raz: to wszystko fikcja. SCP nie istnieje, to jedynie strona dla pisarzy weird fiction. Jeżeli będziesz twierdził, że jest inaczej, to będziesz brzmiał jak roleplayer: a tego tu nie wolno.

W jaki sposób mogę lepiej poznać Fundację SCP? Po pierwsze, drugie i trzecie — czytając twórczość autorów SCP. Wiki jako projekt społecznościowy cały czas ewoluuje: pojawiają się nowi użytkownicy z nowymi pomysłami, dlatego dobrym pomysłem będzie monitorowanie ostatnich postów na forum i ostatnio stworzonych prac.

Jak długo już istniejecie? Jeżeli chodzi Ci o historię The SCP Foundation (oddziału centralnego, głównego, pierwszego), możesz zapoznać się z tym postem na ich (anglojęzycznym) forum. W skrócie zaczęło się od stworzenia pierwszego raportu SCP — SCP-173 — w roku 2007. Pierwsza wersja wiki SCP Foundation miała miejsce na editthis.info, na początku 2008 roku, a w połowie tego samego roku przeniesiona została do systemu Wikidot.

Jeżeli chodzi Ci o historię Polskiej Filii Fundacji SCP… Początek mieliśmy we wrześniu 2012 roku. Do kwietnia 2014 r. korzystaliśmy ze skryptu MediaWiki (z którego korzysta np. Wikipedia), a od tamtej pory jesteśmy członkami platformy Wikidot, jak większość innych oddziałów Fundacji SCP. Oficjalnie zostaliśmy rozpoznani przez The SCP Foundation jako jej oddział w czerwcu 2013 r.

Chciałbym zrobić grę/filmik/koszulki bazujące na Fundacji, co muszę zrobić? Zaznajomić się z naszym poradnikiem do spraw licencyjnych: Użytkowanie licencji. W skróconej wersji:

  • Musisz podać źródło (w nim nazwę pracy, autora pracy i link do pracy) inspiracji, czyli właśnie pracę SCP, przykład:

"173 tańczy breakdance" bazuje na "SCP-173autorstwa "Moto42": http://scp-wiki.wikidot.com/scp-173

  • Musisz udostępnić pracę pod licencją CC BY-SA 3.0, która oznacza, że każdy musi zrobić to samo: czyli może dowolnie skopiować i wykorzystać Twoją pracę, ale również musi podać źródło i udostępnić to pod tymi samymi prawami.

Czy jest to strona RolePlay? Nie. Mimo że wielu pisarzy stworzyło jakieś postaci czy awatary na tej stronie, ich wykorzystanie ma miejsce jedynie w dziełach SCP. Zazwyczaj dr/agent/X (nazwa) oznacza postać fabularną, a samo (nazwa) — nazwę pisarza.

Czy mimo wszystko mogę odgrywać jakąś rolę? Nie na głównej witrynie. Działania na tej stronie muszą podejmowane z perspektywy naszej rzeczywistości. Odgrywanie ról jest możliwe gdzie indziej; popytaj się a się dowiesz.

A co, jeżeli opiszę siebie jako postać? Śmiało, to częste zjawisko. Pamiętaj jednak, że skrajne awatary nie są już tutaj popularne, pomimo ich dobrego przyjęcia w przeszłości. To samo dotyczy awatarów „zabawnych” czy „wystrzałowych”, które przedstawiają idealnego Ciebie. To bawiło dziesięć lat temu. Teraz — niekoniecznie.

Stworzyłem fajną grafikę, którą chciałbym Wam pokazać. Gdzie mogę tego dokonać? Zapraszamy Cię na nasze forum, do działu fanwork.

Czy to już koniec FAQ? Nie. Przewiń stronę do góry i kliknij inną zakładkę, by kontynuować czytanie.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported