JAK KORZYSTAĆ Z TEGO FORUM- PRZECZYTAJ MNIE :)
Poniższe informacje przedstawiają zasady unikatowe do tego działu forum. Stosowanie i ich znajomość jest obowiązkowe.
Jako autor
- Zapoznaj się z "Jak napisać SCP": http://scp-wiki.net.pl/how-to-write-an-scp — Jest to podstawowy poradnik pisania raportów SCP na stronie. Bez jego znajomości i zrozumienia jedynie zmarnujesz czas krytyków.
- Użyj Sandboxa: http://scpsandbox-pl.wikidot.com/ — O wiele łatwiej jest nam zobaczyć, jak praca wygląda na sandboxie, a nie na forum. Nawet jeśli z jakiegoś powodu nie możesz użyć sandboxa, nie wklejaj całej pracy na forum — wykorzystaj chociażby dysk Google czy inny zewnętrzny program.
- Jeden wątek na jedną pracę O wiele łatwiej jest się zorientować w jednym szkicu w jednym wątku, niż oceniać kilka w danym wątku. Wtedy inne osoby mogą łatwo przyłączyć się do dyskusji. To nie spamowanie, acz pewnie ktoś zwróci Ci uwagę, że lepiej skupić się na jednej pracy.
- Jednocześnie pamiętaj, aby nie zakładać kolejnego wątku po wniesieniu poprawek do szkicu, tylko by ogłosić to w obecnym już wątku. Nadal: jeden wątek na jedną pracę.
- Nie przychodzisz tu po pochwałę Często się zdarza, że nowy użytkownik po otrzymaniu krytyki rzuca to w diabły, ponieważ krytyka nie była chwaląca. Pamiętaj, że jesteś tu po to, aby poprawić swoją pracę: naturalnie oznacza to wytknięcie błędów, nawet i surowe. Nie robimy tego złośliwie, a z chęci pomocy: nie zniechęcaj się szczerą i bezlitosną krytyką tylko potraktuj ją jako komplement: traktujemy Cię poważnie i chcemy Twojego sukcesu.
- Bądź cierpliwy — Bywa i tak, że czeka się kilka dni na ocenę. Jednak wiedz również, że po tygodniu możesz przypomnieć się na forum poprzez napisanie w swoim wątku — wyrzuci go to na górę forum, a krytycy będą wiedzieli, że nadal czekasz i nie porzuciłeś pracy. Możesz również skorzystać z naszego discorda — posiadamy tam kanał poświęcony na krytykę.
Jako krytyk
- Masz obowiązek znać i stosować "Poradnik Krytykowania" — Jest to podstawowa lektura, przedstawiająca nie tylko rady, ale i zasady krytykowania.
- Przedstaw opinię — Zbyt często nowi krytycy podchodzą do sprawy na zasadzie wypisania błędów rodzaju literówek, po czym skończeniu na tym. Pisząc krytykę musisz przedstawić co o pracy uważasz, co lubisz, a czego nie, jak i uzasadnij dlaczego. Warto też podsumować na koniec czy w aktualnym stanie oceniłbyś prace na minus czy na plus, gdyby została opublikowana.
- Podaj przykłady i alternatywy — Jeśli wiesz, że coś jest złe to znaczy że wiesz, co jest dobre. Napisz to. Powiedz, co chciałbyś zobaczyć, a co można usunąć, co Ci nie pasuje, a czego chciałbyś więcej. Przedstawiaj co sam byś zrobił na miejscu autora.
- Prowadź dialog z autorem — O wiele więcej można osiągnąć przy rozmowie zamiast długiej listy błędów. Porozmawiaj z autorem i nie bój się zadawać pytań.