Krytykowanie

Oto nasze oczekiwania względem krytykowania na łamach dyskusji artykułów oraz forum. Jeżeli nie jesteś przedstawicielem administracji, prosimy Cię o nieusiłowanie zmuszania innych użytkowników do przestrzegania tych reguł. Ich pogwałcenia można zgłaszać za pomocą wiadomości prywatnej przedstawicielom administracji (wymienieni są w poradniku dla nowicjuszy).

Zasady:

Oczekujemy od Ciebie ustosunkowania się do poniższych zasad. Inne wskazówki odnośnie do zachowania na łamach witryny znajdują się w zasadach.

 1. Krytykuj dzieło; nie atakuj autora: Nie wieszaj psów na autorze. Krytykuj wyłącznie jego pracę. Możesz powiedzieć autorowi, że np. "dzieło wymaga poprawek" lub "konieczne trzeba to dzieło przepisać, główny pomysł jest w porządku, ale dodatki są beznadziejne". Nie pisz czegoś w stylu "jesteś straszliwym pisarzem, po co to opublikowałeś? ani "wygląda jak napisane obcęgami przez ślepą małpę".
  • Możesz krytykować wszystkie prace danego autora.
  • Możesz śmiało polecić autorowi zapoznanie się z naszymi poradnikami, skierować go na nasze forum lub Wikipedię itp. Po prostu nie zachowuj się w związku z tym jak dupek.
 2. Twoje komentarze muszą mieć jakąś zawartość: "Ech" nie uznajemy za zawartość, ponieważ nie pomoże to autorowi w poprawie jego pracy i jest równie kiepskim wyjaśnieniem jak samo ocenienie negatywne. Emotikona, obraźliwe zdjęcie lub "lol" nie jest zawartością, tylko spamem. Za zawartość uznajemy jednak napisanie chociażby "zgadzam się z kwestią x".
 3. Nie mów autorowi, że "błędy dzieła są oczywiste": Gdyby były one dla autora oczywiste, to by ich nie popełnił. Innymi słowy jedyne, co w ten sposób zrobisz, to pośrednie nazwanie autora idiotą. Pamiętaj, że rosnąca liczba członków naszej społeczności oznacza, iż niektórzy z nich nie spędzili tutaj jeszcze zbyt wiele czasu, a to, co jest oczywiste dla Ciebie, wcale nie musi być takie dla kogoś innego.
 4. Bądź surowy, ale nie chamski: Jest to cienka granica, i o ile chcemy być przyjaźni wobec pozostałych, rozumiemy też przejawy zdenerwowania bądź bezpośredniości. Jesteśmy dorosłymi ludźmi i nie powinniśmy się obawiać krytyki, oczywiście tak długo, jak jest ona uzasadniona. Nie obawiaj się więc napisać autorowi: "Ten pomysł jest beznadziejny", bądź "Sytuacja, którą przedstawiasz, w życiu by się nie wydarzyła, i jedynie tępe dzidy mogłyby tak postąpić". Takie komentarze są ostre, ale są też w porządku, ponieważ pokazują błędy, nie atakując autora. Jeśli jednak napiszesz: " Jesteś idiotą jeśli myślisz, że ten pomysł jest dobry", bądź "Chyba życia nie znasz jeśli uważasz, że taka sytuacja mogła by mieć miejsce" to już nie będzie to w porządku.

W skrócie: Nie bądź dupkiem!


Porady:

 1. Krytyka powinna być pomocna: Komentarz powinien wyjaśnić autorowi, co ten zrobił nie tak, w jaki sposób może poprawić swoje dzieło lub co zrobił dobrze, by nie przestawał tego robić.
 2. Nie musisz komentować obszernie: "Nie rusza mnie to" czy "nie podoba mi się ten pomysł" to poprawna krytyka. Czasami możesz nie być w stanie wyjaśnić, co dokładnie Ci się nie podobało. W porządku, jednakże wiedz, iż krytyka będzie dla autora wartościowsza, jeżeli wskaże na elementy, nad którymi powinien się zastanowić.
 3. Bądź tak dosadny, jak uważasz za słuszne. Jeżeli komentowany przez Ciebie artykuł jest naprawdę kiepski, nie musisz swojej krytyki owijać w bawełnę. Krytyka powinna być efektywna, a nie łechtająca czyjeś ego. Jeżeli zdecydowana większość dzieła jest beznadziejna, nie musisz szukać jego dobrych stron, by wspomnieć o nich w komentarzu.
 4. Nie musisz tłumaczyć się, dlaczego zagłosowałeś tak czy inaczej: Głos zazwyczaj mówi sam za siebie. Jeśli masz czas i chęci, by wyjaśnić, dlaczego Twój głos jest taki, a nie inny, to wspaniale i naprawdę doceniamy Twoją wolę poprawy jakości dzieł w witrynie. Wiedz jednak, że wyjaśnienia są opcjonalne.
 5. Nie zmuszaj autora do przestrzegania Twoich poglądów: Żadna z naszych zasad nie mówi, że wykorzystywanie sandboxa jest obowiązkowe ani że za pisanie dzieł SCP o humanoidach, Keterach czy obiektach joke autor powinien zabrać się dopiero po zdobyciu większego doświadczenia. Jeżeli ktoś chce spróbować czegoś ryzykownego, pozwól mu na to. Najgorsze, co może się stać, to usunięcie jego artykułu. Zależy nam na tym, by członkowie naszej społeczności byli ambitni i nie obawiali się ryzykowania.
 6. Nie dolewaj oliwy do ognia: Jeżeli ocena jakiegoś artykułu deeskaluje przy wartości -50, a dwadzieścia osób zdołało już powiedzieć autorowi, że jego dzieło jest paskudne, nie musisz dolewać oliwy do ognia, jeszcze bardziej demotywując autora.
 7. Liczy się zawartość postów, a nie statusy ich autorów: Unikaj dyskryminowania członków społeczności o niedługim stażu. Weterani nie powinni dyskryminować dzieł świeżaków tylko dlatego, że są oni nowi. Jeżeli nowicjusz się w jakiejś materii myli, wyjaśnij mu, dlaczego. Ponadto nie zalecamy odrzucać porad każdego, oprócz przedstawicieli administracji, albowiem wielu znakomitych pisarzy SCP w naszej społeczności nie reprezentuje administracji. Działa to również w drugą stronę. Nie oceniaj pozytywnie prac administracji bądź moderacji tylko dlatego, że są członkami PA. Oceniasz wtedy autora, nie pracę, a jak już wiesz, nie jest to mile widziane. Możemy mieć różne funkcje i staż, ale wszyscy autorzy są tacy sami, to ich prace tutaj oceniamy.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported