Poradnik tagowania

Czym jest tag i czemu on służy?

Tag główny (w rozumieniu tej strony) to słowo bądź wyrażenie, które opisuje kategorię artykułu. Część artykułów na naszej stronie to poradniki, wobec czego ich tagi to m. in.: "poradnik". W przypadku artykułów fabularnych: raportów, opowieści etc. stosujemy do tego tzw. tagi dodatkowe, które, podobnie, jednym słowem bądź wyrażeniem opisują jednak tematykę dzieła. Przykładowo raport na temat obiektu o właściwościach memetycznych oznaczony będzie tagiem: "memetyka". Stosujemy wyłącznie jedną formę dla każdego tagu; nie spotkasz więc innego tagu nawiązującego do memetyki niż "memetyka". Co więcej owa forma powinna być w miarę możliwości uniwersalna: "memetyka" jest OK, ale zastosowanie tagu "memetyczny" mogłoby być nieco nienaturalne w stosunku do obiektów np. płci żeńskiej.

Tagi służą często następującemu: przykładowo dzisiaj masz ochotę poczytać raporty o obiektach memetycznych — klikasz na tag bądź wpisujesz go w okienku wyszukiwarki, a strona zwraca Ci wszystkie raporty o obiektach memetycznych! Klarowniej można na tę kwestię spojrzeć, wyobrażając sobie, że chcemy poczytać raporty o obiektach, których nie trzeba aktywować, by przejawiały swe właściwości anomalne. Autor może w swoim raporcie użyć wielu różnych słów, by owo opisać, a nawet nie używać żadnego. Poza tym, jakie słowo kluczowe wpiszesz do wyszukiwarki, by takowe raporty odnaleźć? Otóż tutaj ratuje Cię tag "autonomiczność", który bez względu na słownictwo używane przez autora raportu powinien owo dzieło oznaczać.

Gdzie są tagi?

Przejdź na sam dół dowolnej podstrony tego projektu. Pomiędzy menu bocznym a opcjami strony ujrzysz kreskę, pod którą będą znajdować się czerwone słowa. Każde z nich jest tagiem. Ta strona ma tag: "poradnik". Widzisz?

Czy muszę tagować swoje artykuły?

Nie musisz, ale możesz. Rób to jednak tylko wtedy, kiedy jesteś pewny absolutnie wszystkich tagów: ze względu na ich charakter administracji łatwiej będzie dodać wszystkie, niż później znaleźć pracę niepoprawnie otagowaną.

Czy mogę tagować cudze artykuły?

Jeśli mowa o tłumaczeniach to tak: wystarczy, że skopiujesz tagi z oryginalnej pracy do tłumaczenia (oczywiście ich przetłumaczone wersje). Pamiętaj, aby nic nie pominąć!

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy uwagi odnośnie tagów, to nie zapomnij skontaktować się z administracją: to specjaliści, którzy z przyjemnością pomogą. Dyskusja do tej strony jest dobrym miejscem, by zwrócić uwagę na temat dotyczący tagów.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported