Użytkowanie licencji

A więc chciałbyś stworzyć dzieło zależne od SCP

Pewnie kręciłeś się jakiś czas po witrynie Fundacji SCP i zainspirowała Cię ona do stworzenia czegoś fajnego. Może interesuje Cię wykonanie moda do Twojej ulubionej gry na podstawie uniwersum Fundacji; może chciałbyś napisać fanfiction albo stworzyć jakiegoś fanarta; może planujesz opracować sztukę teatralną na podstawie SCP, a może po prostu chciałbyś skopiować swoje ulubione dzieło SCP na swojego tumblra lub forum. Super, nie?

Chwileńkę! Zaczekaj. Zauważ, że uniwersum Fundacji SCP bazuje na pewnej licencji, zwanej Creative Commons 3.0. Oznacza to, że masz prawo do zrobienia dowolnej, ww. rzeczy bez martwienia się o to, czy ktoś Cię nie pozwie do sądu… a prawdę mówiąc, bardzo łatwo jest w coś takiego wdepnąć, jeżeli mowa o dziele, które objęte jest normalnymi prawami autorskimi. Jednakże nadal trzeba mieć na uwadze kilka zasad, do których musisz się stosować, tworząc dzieło zależne. No… jest jeszcze pewna bardzo ważna kwestia, która często uśmierca pomysły stworzenia dzieła zależnego.

Zrzeczenie się odpowiedzialności

Jedno zastrzeżenie: Nie jestem prawnikiem. Poniższe stanowi moje laickie zrozumienie tego, w jaki sposób funkcjonuje Licencja Creative Commons oraz prawo autorskie. W artykule tym znajdować mogą się małe nieścisłości, które poprawiamy w momencie ich zauważenia. Sprawy komplikuje również to, w jaki sposób funkcjonuje Creative Commons w nietypowych okolicznościach. Pomimo owego zrzeczenia, wiedz, iż, stosując się do poniższych zasad, prawdopodobnie nie będziesz miał problemów z użytkowaniem owej licencji.

Na początek…

Zadaj sobie dwa pytania:

1. Czy nie mam nic przeciwko kopiowaniu ani tworzeniu dzieł zależnych od mojej pracy przez inne osoby?
2. Czy jestem w stanie oznaczyć swoje prace jako zależne od uniwersum Fundacji SCP?

Jeżeli Twoja odpowiedź na dowolne z powyższych pytań brzmi nie, to nie ma powodu, byś kontynuował czytanie tego artykułu. Oszczędź sobie migreny.

Atrybucja

Pierwszym wymaganiem wynikłym z użytkowania licencji Creative Commons jest stosowanie „atrybucji”. Mianowicie każde dzieło zależne (bazujące na uniwersum Fundacji SCP) musi zawierać link zwrotny do jego źródła, którym jest witryna Fundacji SCP. Możesz to robić, zapewniając link zwrotny na stronę główną witryny, bądź na stronę samego dzieła, do którego nawiązujesz swoim utworem zależnym.

Uwaga: Jeżeli wykorzystujesz dany raport SCP lub opowieść, musisz umieścić atrybucję zarówno do owego dzieła, jak i do samej witryny. Jeżeli korzystasz z ogólnej koncepcji Fundacji SCP (np. postaci, grupy czy uniwersum całościowo), musisz jedynie umieścić atrybucję do samej witryny.

Na tych samych warunkach

Tutaj sprawy się nieco komplikują. Widzisz… dzieła bazujące na uniwersum Fundacji SCP muszą być objęte identyczną licencją. Tak więc, tworząc utwór zależny od SCP, wyrażasz zgodę na objęcie go ową licencją. Najlepszy sposób, by tego dokonać, to dołączenie do utworu linku do Licencji Creative Commons: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl.

Implikacją tego jest, iż osoby tworzące dzieła zależne od Twoich muszą dokonać atrybucji Ciebie jako jednego z autorów dzieł bazowych. Nie możesz im tego zakazać, ale możesz ich poprosić o atrybucję w sposób, jaki Ci odpowiada, np. o dołączenie do ich dzieł linków prowadzących na Twoją witrynę internetową lub stronę projektu.

Co możesz więc robić?

Jeżeli zgadzasz się na przestrzeganie obu powyższych warunków, to co możesz robić?

  • Dzielić się: Możesz dzielić się wszystkim, co znajdziesz na tej stronie. Możesz kopiować i przeklejać całe artykuły na wybraną stronę internetową. Możesz dołączyć je do dowolnej kompilacji creepypast czy opowiadań.
  • Adaptować: Możesz tworzyć dzieła zależne. Możesz tworzyć fanfictiony, fanarty, filmy, mody itd. Możesz nawet napisać scenariusz pod program telewizyjny czy film kinowy. Możesz tworzyć plakaty i koszulki. A nawet…
  • Sprzedawać: Korzystamy z licencji niekomercyjnej. Możesz sprzedawać dzieła zależne, które bazują na uniwersum Fundacji SCP. Pamiętaj jednak, że zapewne się przy tym zbytnio nie wzbogacisz, ponieważ "na tych samych warunkach", oznacza, że każdy może bez płacenia skopiować bądź spiracić Twoje dzieło i nie będziesz mógł podjąć wobec takowej osoby reakcji prawnej. Jednakże mógłbyś hipotetycznie np. sprzedawać coś za jedyne pięć złotych, by zniechęcać ludzi do piracenia Twoich utworów.

Jeszcze jedno…

Kochamy naszą społeczność fanowską. Widzieliśmy niesamowite rzeczy, jakie robili, poczynając od gier wideo, przez fanfiction, a kończąc na dziełach audio. Dlatego też postanowiliśmy sporządzić ten artykuł, by uchronić osoby te przed niepotrzebnymi problemami.

Chcemy jednak, by jedno było jasne: Fundacja SCP narodziła się dzięki idei otwartej kolaboracji, która nadal ma miejsce. Nie jest niczym dziwnym, że pomimo upływu lat nadal korzystamy ze skryptu Wiki. Przestrzegamy pewnych zasad celem uszanowania godności drugiej osoby, ale fakt jest taki, że nasza egzystencja bazuje na idei otwartej kolaboracji.

Jeżeli dołączysz do nas, tworząc dzieło zależne, staniesz się częścią niniejszej społeczności otwartej kolaboracji. Z jednej strony nie będziesz mógł już być wyłącznym autorem swoich dzieł, a z drugiej będzie czekało Cię wiele możliwości zaobserwowania tego, jak Twoje malusie dzieła się rozprzestrzeniają dzięki kreatywności innych autorów.

Mamy nadzieję, że zdecydujesz się podjąć wyzwanie i do nas dołączysz.

Z poważaniem i reprezentując całość społeczności Fundacji SCP,

"Dr Clef"

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported